“Київські солісти”.Тур довжиною у війну

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Національний камерний ансамбль «Київські солісти» готувався 24 лютого – 9 березня до турне містами сходу Італії, що відкладався два роки поспіль через пандемію ковіду. Програма складалася із творів А.Вівальді, Т.Альбіноні, А.Аренського, Р.Беллафронте, Н.Рота. Соліст – Франческо ді Роса (гобой).

23 лютого увечері ансамбль вилетів до Італії, де наступного дня дізнався про російське вторгнення в Україну. Війна. Шок.

У надзвичайно важкому психологічному стані музиканти мали грати, оскільки були пов’язані організаційно з багатьма людьми та умовами контракту. Відбулося 10 концертів: у Монтегранаро, Барлетта, Терамо, Барі, Касерта, Фасано, Пескара, Фоджа, Васто, Римі. Програма  за погодженням з організаторами була дещо змінена – замість А.Аренського виконувався М.Березовський, додали «Мелодію» М.Скорика. І, звичайно ж, перед кожним концертом у виконанні «Київських солістів» звучав Гімн України. Вже на другому концерті було встановлено виготовлений музикантами ансамблю банер з QR-кодом рахунку Нацбанку України для збору коштів на потреби ЗСУ.

Ситуація з ансамблем-заручником жахливих обставин набула розголосу у Європі – і в цьому велика заслуга італійських ЗМІ . Концертний тур було продовжено не лише з міркувань безпеки. Ансамбль ставав представником культури України, її рупором, а музика, яку він виконував – голосом миру. Смички стали зброєю музикантів, їх важка щоденна робота ставала внеском у боротьбі за перемогу своєї країни.

Завдяки закордонним концертним агенціям та культурним інституціям Європи, український  колектив виступив у 20-ти містах Італії, в Базелі – спільно з Базельським камерним оркестром, в Німеччині (Саарбрюкен, Регерсбург), Швеції (Стокгольм, Гетеборг, Уппсала, Вара).

Особливим став концерт у Стокгольмській філармонії, за участі   шведських виконавців (Бенні Андерссон, два хори). Почесні гості на ньому – королівська родина Швеції та Посол України з дружиною. Скрипалькою ансамблю Катериною Мисечко  була виголошена промова шведською про болючість обставин цього концерту, про особливий твір для всіх українців – народну пісню «Плине кача…», що звучить як реквієм за всіма загиблими від російської агресії. І промова, і виконання твору (в аранжуванні для струнних) весь зал зустрів стоячи, з аплодисментами, що довго не вщухали. Шведське телебачення зробило фільм-концерт про перебування «Київських солістів» в Стокгольмі, з додаванням документальних кадрів жахіть війни в Україні, інтерв’ю музикантів.

Далі тур продовжився Норвегією (Осло – концерт разом з Норвезьким камерним оркестром, Берген, Крістіансанн – разом із вокальним ансамблем), Литвою (Вільнюс – концерт відвідав президент Республіки Гітанас Науседа, Шяуляй, Плунге), Латвією (Юрмала, Рига, Цесіс – за присутності композиторів Петеріса Васкса та Артура Маскатса, естонського диригента Еркі Пехка, нашого давнього друга-колеги). Наше  перебування у Ризі було надзвичайно насиченим. Крім нашого виступу у Великій Гільдії, мали зустріч із президентом Республіки Еґілсом Левітсом та запис на радіо композиції Раймонда Паулса – разом із маестро та латиськими колегами.

Наразі нас приймає Естонія (Таллін, Пайде, Тарту, Хаапсалу, Їхве). У Талліні мали 2 концерти: великий збірний концерт  на підтримку України, та окремий концерт на головній сцені «Естонія» 27 квітня.

Скрізь, де пролягав наш концертний шлях,  отримували надзвичайну підтримку і увагу – від колег, журналістів, публіки, представників різних установ  – за які дуже вдячні! Вдячні за честь, котру  висловлювали нам на рівні керівництва країн. Особлива подяка нашим багатьом партнерам та організаторам концертів, адже саме їм ми завдячуємо цьому подовженому турне – такому виснажливому, але і важливому для нас і нашої Батьківщини.

Ось уже 2 місяці музиканти ансамблю безперервно здійснюють свою мистецьку і дипломатичну місію у країнах Європи: розповідають тамтешнім жителям правду про війну в Україні, знайомлять їх з високою українською музикою. «Київські солісти» дали більше 40 концертів і зібрали сотні тисяч євро на підтримку України.

Допоки змога – працювати на своєму культурному фронті,  збирати кошти для України, пропагувати українське виконавське мистецтво і, зрештою, єднати людей заради миру.

Слава Україні!