Концепція концерту 4 березня належить естонському диригентові Еркі Пехку – програма повністю побудована на творах Густава Малера, і це вкотре цікавий проект маестро із «Київськими солістами».
«Писати музику – значить, будувати новий світ…» Густав Малер.
Національна філармонія України
4 березня, неділя, 19-00
Національний камерний ансамбль “Київські солісти”
Диригент – Еркі Пехк (Естонія)
Солісти – Анжеліна Швачка (альт), Юхан Тралла (тенор, Естонія)
Програма:
Густав Малер (1860 – 1911)
І відділ:
Адажієтто із Симфонії № 5
Адажіо із Симфонії № 10 (аранжування для камерного оркестру О.Марінченка)
ІІ відділ:
Симфонія «Пісня про Землю» для альта, тенора та оркестру
1. Das Trinklied vom Jammer der Erde («Застольна пісня про біди землі» – вірші Лі Бо, ля мінор)
2. Der Einsame im Herbst («Самотній восени»- вірші Чжан Цзі, ре мінор)
3. Von der Jugend («Про юність» – вірші Лі Бо, сі бемоль мажор)
4. Von der Schönheit («Про красу»- вірші Лі Бо, соль мажор)
5. Der Trunkene im Frühling (“П’яниця весною” – вірші Лі Бо, ля мажор)
6. Der Abschied («Прощання» – вірші Мен Хео-Жань, Ван Вей, останні рядки написані Г.Малером, до мінор – до мажор)
Восени 1901 року Густав Малер познайомився з однією із найгарніших жінок Відня — Альмою Шиндлер, з котрою вони невдовзі обвінчались. Пісню на вірші Рюккерта «Liebst du um Schönheit», присвячену Альмі, біограф композитора А.-Л. де Ла Гранж вважає чи не найкрасивішим освідченням у коханні – серед багатьох інших, що композитори коли-небудь присвячували своїм коханим. Диригент В.Менгельберг стверджував, що таким же зізнанням у коханні до Альми було і Адажієтто із П’ятої симфонії Малера.
…Як молитва вічно прекрасному світові від близької до смерті людини, що знає тепер про ілюзорність усього чуттєвого… Адажіо – єдина завершена частина із останньої симфонії № 10, що не була закінчена композитором.
“…Як на мене, це найбільш особисте з усього, що я до сих пір написав.”
1907 рік: переїзд з Відня до Нью-Йорку, звістка про свою тяжку хворобу, смерть дитини…У старовинних витончених віршах китайської поезії VIII-IX cт. «Китайська флейта» (перекл. Ганса Бетге) змучений композитор знайшов близьке і споріднене….Це надихнуло Густава Малера на створення одного з найвеличніших його творінь — вокально-симфонічну симфонію «Пісня про Землю», що стала трагічною сповіддю художника.
Про учасників проекту.
Диригент Еркі Пехк закінчив Естонську академію музики в Таллінні в 1993 році по класу фортепіано, хорове диригування та диригування оркестром. Підвищував свою кваліфікацію в Латвийській музичній академії та в Гільдхолдському музичному коледжі Лондона (Guildhall School of Music and Drama). Брав участь в мастер-класах Хіроюкі Івакі (Kirill Kondrashin Masterclass, 1990) і Джона Еліота Гардинера (Mozart Interpretation Courses, 1991).
17 років (1994 – 2011) працював диригентом Естонської національної опери в Таллінні, де провів більш 700 вистав. Був музичним керівником багатьох мюзиклів компанії «Smithbridge Productions» (1998-2008). В 2005 році Еркі Пехк призначений художнім керівником міжнародного фестивалю оперної музики «PromFest» в Пярну (Естонія). В якості запрошеного диригента працював в сезоні 2010-2011 років в Національному академічному театрі опери і балету Республіки Білорусь. У листопаді 2010 року дебютував в Concertgebouw (Амстердам) з оперною студією Нідерландів. З компанією International Opera Productions виступав в містах Бельгії, Люксембургу і Нідерландів, де диригував оперетами Штрауса «Летюча миша» та Легара «Весела вдова».
В 2000 році заснував свой оркестр в Таллінні – «Оркестр XXI століття». Цей колектив виконує в основному сучасний, але і класичний репертуар естонських і закордонних композиторів. З 2010 року – перший запрошений диригент Симфонічного оркестру Національної державної телерадіокомпанії Республіки Білорусь.
З Національним камерним ансамблем «Київські солісти» співпрацює з 2016 року. За цей час відбулася низка цікавих концертних програм, в яких, крім європейської класики, майже завжди присутній твір того чи іншого композитора країн Балтики.
Анжеліна Швачка (меццо-сопрано) – народна артистка України, лауреат Національної премії України ім.Т.Шевченка, володарка Гран-прі Міжнародного вокального семінару (Бург-Бєсков, Німеччина, 1997), лауреат багатьох міжнародних конкурсів, нагроджена орденом «Зірка Італії» (2016 р.)
Закінчила Національну музичну Академію України ім. П. І. Чайковського . З 1993 – солістка опери Національної опери України.
Виступала з сольними концертами у Баку (Азербайджан), Вільнюсі (Литва), на сцені Національної філармонії України. Брала участь в Оперних фестивалях: ім. Ф.Шаляпіна у Казані (Росія, 1998-2001), у м. Малмо (Швеція, 2003), Монреалі (Канада, 2003); у Фестивалях Г. Берліоза у Сан-Мало, духовної музики у Ля-Шез-Дью (Франція, 2004), в оперних виставах на сценах Швейцарії, Голландії, Німеччині, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Туреччини..Гастролювала у США, Данії, Італії, Німеччині, Швейцарії, Польщі, Угорщині, Франції, Голландії, Бельгії, Японії та інших країнах.
Має фондові записи на радіо, серед яких арії та сцени з опер «Севільський цирульник» Дж. Россіні (Розіна), «Самсон і Даліла» К. Сен-Санса (Даліла), «Дон Карлос», «Бал-маскарад» Дж. Верді, романси М. Лисенка, К. Стеценка, Я. Степового, О. Білаша, Ю. Щуровського, І. Поклада, українські народні пісні.
Юхан Тралла (тенор) народився в Таллінні, Естонія. У1997 році закінчив Естонську академію музики як скрипаль. У 1998-2002 роках навчався у Віденському Університеті музики.З 2000 року – соліст Vienna Volksoper.
З 2003 року співпрацює з Естонською Національним оперним театром, Московським “Новим театром опери”, Німецьким національним театром Веймару та Муніципальним театром Мюнстеру, Нідерландським Tonkunstler Orkester, Московським симфонічним оркестром, Естонським національним симфонічним оркестром та багатьма іншими.Його репертуар включає в себе твори Баха, Моцарта, Гайдна, Россіні, Верді, Пуччіні, Яначека та інших композиторів.У 2003 році виграв Гран-прі на Sabin Dragoi Competition в Тімішоарі, Румунія.
“Що зачаровує в його музиці? Насамперед – глибока людяність. Малер розумів високе етичне значення музики. Він проник у найпотаємніші схованки людської свідомості, його хвилювали найвищі світові ідеали. Неприборканий темперамент, гаряча любов до людей у поєднанні з дивовижною обдарованістю допомогли Малеру створити його симфонії, “Пісні мандрівного подмайстра”, грандіозну “Пісню про землю”… Він близький нам своїм гуманізмом…». Дмитро Шостакович
Запрошуємо на непересічну подію – наповнитися багатогранною музикою австрійського генія про кохання , сум і буття на Землі…