“Київські солісти”.Тур довжиною у війну

Національний камерний ансамбль «Київські солісти» готувався 24 лютого – 9 березня до турне містами сходу Італії, що відкладався два роки поспіль через пандемію ковіду. Програма складалася із творів А.Вівальді, Т.Альбіноні, А.Аренського, Р.Беллафронте, Н.Рота. Соліст – Франческо ді Роса (гобой).

23 лютого увечері ансамбль вилетів до Італії, де наступного дня дізнався про російське вторгнення в Україну. Війна. Шок.

У надзвичайно важкому психологічному стані музиканти мали грати, оскільки були пов’язані організаційно з багатьма людьми та умовами контракту. Відбулося 10 концертів: у Монтегранаро, Барлетта, Терамо, Барі, Касерта, Фасано, Пескара, Фоджа, Васто, Римі. Програма  за погодженням з організаторами була дещо змінена – замість А.Аренського виконувався М.Березовський, додали «Мелодію» М.Скорика. І, звичайно ж, перед кожним концертом у виконанні «Київських солістів» звучав Гімн України. Вже на другому концерті було встановлено виготовлений музикантами ансамблю банер з QR-кодом рахунку Нацбанку України для збору коштів на потреби ЗСУ.

Ситуація з ансамблем-заручником жахливих обставин набула розголосу у Європі – і в цьому велика заслуга італійських ЗМІ . Концертний тур було продовжено не лише з міркувань безпеки. Ансамбль ставав представником культури України, її рупором, а музика, яку він виконував – голосом миру. Смички стали зброєю музикантів, їх важка щоденна робота ставала внеском у боротьбі за перемогу своєї країни.

Завдяки закордонним концертним агенціям та культурним інституціям Європи, український  колектив виступив у 20-ти містах Італії, в Базелі – спільно з Базельським камерним оркестром, в Німеччині (Саарбрюкен, Регерсбург), Швеції (Стокгольм, Гетеборг, Уппсала, Вара).

Особливим став концерт у Стокгольмській філармонії, за участі   шведських виконавців (Бенні Андерссон, два хори). Почесні гості на ньому – королівська родина Швеції та Посол України з дружиною. Скрипалькою ансамблю Катериною Мисечко  була виголошена промова шведською про болючість обставин цього концерту, про особливий твір для всіх українців – народну пісню «Плине кача…», що звучить як реквієм за всіма загиблими від російської агресії. І промова, і виконання твору (в аранжуванні для струнних) весь зал зустрів стоячи, з аплодисментами, що довго не вщухали. Шведське телебачення зробило фільм-концерт про перебування «Київських солістів» в Стокгольмі, з додаванням документальних кадрів жахіть війни в Україні, інтерв’ю музикантів.

Далі тур продовжився Норвегією (Осло – концерт разом з Норвезьким камерним оркестром, Берген, Крістіансанн – разом із вокальним ансамблем), Литвою (Вільнюс – концерт відвідав президент Республіки Гітанас Науседа, Шяуляй, Плунге), Латвією (Юрмала, Рига, Цесіс – за присутності композиторів Петеріса Васкса та Артура Маскатса, естонського диригента Еркі Пехка, нашого давнього друга-колеги). Наше  перебування у Ризі було надзвичайно насиченим. Крім нашого виступу у Великій Гільдії, мали зустріч із президентом Республіки Еґілсом Левітсом та запис на радіо композиції Раймонда Паулса – разом із маестро та латиськими колегами.

Наразі нас приймає Естонія (Таллін, Пайде, Тарту, Хаапсалу, Їхве). У Талліні мали 2 концерти: великий збірний концерт  на підтримку України, та окремий концерт на головній сцені «Естонія» 27 квітня.

Скрізь, де пролягав наш концертний шлях,  отримували надзвичайну підтримку і увагу – від колег, журналістів, публіки, представників різних установ  – за які дуже вдячні! Вдячні за честь, котру  висловлювали нам на рівні керівництва країн. Особлива подяка нашим багатьом партнерам та організаторам концертів, адже саме їм ми завдячуємо цьому подовженому турне – такому виснажливому, але і важливому для нас і нашої Батьківщини.

Ось уже 2 місяці музиканти ансамблю безперервно здійснюють свою мистецьку і дипломатичну місію у країнах Європи: розповідають тамтешнім жителям правду про війну в Україні, знайомлять їх з високою українською музикою. «Київські солісти» дали більше 40 концертів і зібрали сотні тисяч євро на підтримку України.

Допоки змога – працювати на своєму культурному фронті,  збирати кошти для України, пропагувати українське виконавське мистецтво і, зрештою, єднати людей заради миру.

Слава Україні!