“Сон літньої ночі”. Завершення сезону

 

21 червня 2017 року  «Київські солісти» та маестро Еркі Пехк запрошують  на концерт із напрочуд красивих творів: світлий, життєрадісний Моцарт, надзвичайно романтичний Мендельсон та ліричний Малер. Магія музики, неначе зіткана з мінливого сяйва місяця, ароматів трав і прохолоди нічного повітря, огорне вас…Налаштування настрою гостей розпочнеться уже у фойє – візуальним шоу картин Марка Радіонова, а особливої атмосфери концерту додасть світловий перформенс на сцені.

Назву авторському проекту Еркі Пехка дав однойменний твір Вільяма Шекспіра, музику до якого написав Фелікс Мендельсон.

Вже понад трьох століть твори Вільяма Шекспіра приваблюють і надихають композиторів. Вічні теми і філософські проблеми буття, повнокровні характери героїв, поезія і музика, що вплітається в драматургію його трагедій, хронік і комедій, назавжди зумовили їх актуальність для композиторів. Оскільки процес озвучення шекспірівських творів постійно триває, неможливо підрахувати їх загальну кількість. Відповідно до словника Гроува вже створено близько 300 опер і 150 оперет та мюзіклів, і це не враховуючи численні балети, симофнічні і камерні твори, безліч музики до вистав і кінофільмів.
За кількістю музичних прочитань перше місце посіла найдивовижніша і найскладніша комедія-феєрія – “Сон літньої ночі”. Створена у 1595 році, вона відноситься до найбільш “оптимістичних” і життєрадісних п’єс драматурга, в якій органічно поєдналися поезія із побутовою прозою, піднесена лірика із комізмом, іронією та фарсом. У “Сні” співіснують герої двох світів: реального – афінські вельможні закохані і комічні ремісники, та фантастичного – феї та ельфи чарівного лісу. Заплутані сюжетні лінії цих героїв складають унікальну багатошарову драматургію комедії.
“Сон літньої ночі” – концертна увертюра (op. 21) і музика Фелікса Мендельсона для одноіменної комедії Вільяма Шекспіра (op. 61). Увертюра була вперше публічно виконана 1827 року в Щеціні під керівництвом Карла Льове. У 1841 році король Фрідріх Вільгельм IV, котрий був у захваті від театральної музики Мендельсона до трагедії «Антигона» Софокла, запропонував композитору створити побільше творів подібного жанру. Мендельсон прийняв замовлення і протягом 1843 року дописав до увертюри ще 10 частин, перетворивши її, таким чином, в сюїту. Перше виконання музики до комедії відбулося у жовтні 1843 року в Потсдамському палаці.

…А ще спеціально для цього проекту композитором Олександром  Щетинським було створено перекладення для струнних оркестрових номерів сюїти Ф.Мендельсона –  і це буде ПРЕМ’ЄРА!!!

Національна філармонія України

Національний камерний ансамбль “Київські солісти”
Диригент – Еркі Пехк (Естонія)
Солісти – Ольга Шелешкова (скрипка), Олег Безбородько (фортепіано)
Програма:
І відділ
В.А.Моцарт – Маленька нічна серенада Соль мажор, К.525
Ф.Мендельсон – Концерт для скрипки, фортепіано і струнних ре мінор
ІІ відділ
Ф.Мендельсон – Сюїта на тему комедії В.Шекспіра “Сон літньої ночі”(перекладення для струнних О.Щетинського – ПРЕМ’ЄРА(!))
Г. Малер – Адажієто для арфи і струнних з симфонії № 5
Партія арфи – Наталія Ізмайлова.

Про учасників проекту.

Диригент Еркі Пехк закінчив Естонську академію музики в Таллінні в 1993 році по класу фортепіано, хорове диригування та диригування оркестром. Підвищував свою кваліфікацію в Латвийській музичній академії та в Гільдхолдському музичному коледжі Лондону (Guildhall School of Music and Drama). Брав участь в мастер-класах Хіроюкі Івакі (Kirill Kondrashin Masterclass, 1990) і Джона Еліота Гардинера (Mozart Interpretation Courses, 1991). 17 років (1994 – 2011) працював диригентом Естонської національної опери в Таллінні, де провів більш 700 вистав. Був музичним керівником багатьох мюзиклів компанії «Smithbridge Productions» (1998-2008).

В 2005 році Еркі Пехк призначений художнім керівником міжнародного фестивалю оперної музики «PromFest» в Пярну (Естонія). В якості запрошеного гостя в сезоні 2010-2011 Еркі Пехк виступив з оперою Пуччіні «Богема» в Національному академічному театрі опери і балету Республіки Білорусь. У листопаді 2010 року дебютував в Concertgebouw (Амстердам) з оперною студією Нідерландів. З компанією International Opera Productions виступав в містах Бельгії, Люксембургу і Нідерландів, де диригував оперетами Штрауса «Летюча миша» та Легара «Весела вдова».

Співпрацював з такими відомими музикантами, як скрипалька Тетянна Грінденко, coпpaнo Бapбapa Гeндpікc (Barbara Hendricks), контртенор Макс Емануель Ценчіч (Max Emanuel Cencic), флейтистка Камілла Хойтенга (Camilla Hoitenga), трубач і композитор Маркус Штокхаузен (Markus Stockhausen) .

В 2000 році заснував свой оркестр в Таллінні – «Оркестр XXI століття». Цей колектив виконує в основному сучасний, але і класичний репертуар естонських і закордонних композиторів. З 2010 року – перший запрошений диригент Симфонічного оркестру Національної державної телерадіокомпанії Республіки Білорусь.

З Національним камерним ансамблем «Київські солісти» співпрацює з 2016 року.

Композитор Олександр Щетинський –  Лауреат  міжнародних композиторських конкурсів: Основна та спеціальна нагорода на Міжнародному конкурсі ім. Казімєжа Сероцького (Польща, 1990); Перша нагорода на Міжнародному конкурсі духовної музики у Фрібурі (Швейцарія, 1991);Друга нагорода на Міжнародому конкурсі ім. Вітольда Лютославського (Польща, 1995); Друга нагорода на Міжнародному конкурсі ім. Анрі Дютійо (Франція, 1996); Третя нагорода на Міжнародному конкурсі ім. Густава Малера у Клагенфурті (Австрія, 1998); Російська національна театральна нагорода «Золота маска» в номінації «Інновація» (Москва, 2008); Друга нагорода на Міжнародному композиторському конкурсі в Люксенбурзі.

Презентував власні твори в Європі (Австрія, Німеччина, Нідерланди, Швеція, Польща, Словаччина), Росії, США та Україні[. У 1999 та 2001 рр. провадив композиторські майстер-класи в Охриді (Македонія).  Список виконавців його творів досить значний, і охоплює такі постаті й колективи, як «Гелікон-Опера» в Москві, Варшавський філармонічний оркестр, Національний оркестр БіБіСі в Уельсі, Оркестр Словацького радіо, Національний симфонічний окрестр України, ансамбль «musikFabrik», «Kairos Quartett» (Німеччина), «Ensemble Continuum», «MAVerick Ensemble» (США) тощо.

Учасник конкурсів та програм міжнародних кінофестивалів як автор музики для кіно.

Ольга Шелешкова – концертмейстер ансамблю «Київські солісти». Володар Гран-прі Міжнародного конкурсу-фестивалю в Австрії у складі камерного ансамблю «Київські солісти» (2001р., Відень). Брала майстер-класи у Midory, А.Бараховського, Е.Грача, А.Кушнір, Ф.Алієва, О.Горохова, Л.Гольдштейн. Участь у міжнародних музичних фестивалях: Orchestrades Universelles (м.Брів-Лягуаяр, Франція, 1994, 1995), квартетної та камерної музики у м.Радом (Польща 1995, 1996); Luneburger Heide (м.Люнебург, Німеччина 2003, 2004) – як запрошений концертмейстер оркестру; «Українська весна» ( Польща), «Chamber Art Music» (Україна) , імені Святослава Ріхтера (Україна), «Варшавська осінь» (Польща), «Aurora» (Швеція). У Національному камерному ансамблі “Київські солісти” працює з 1998 року.

Олег Безбородько — композитор, піаніст, доцент кафедри спеціального фортепіано Національнїй музичної академії України імені Петра Чайковського. Лауреат Премії імені Левка Ревуцького (2008), лауреат і дипломант міжнародних конкурсів піаністів в США, Канаді та Україні, конкурсу композиторів «Gradus ad Parnassum» (Київ). Стипендіат урядів України, Швейцарії та університету міста Оттава (Канада).